Gluténmentes étrendet kell követniük azoknak, akik lisztérzékenységben szenvednek, de hogy megtudjuk, ez mit is jelent pontosan, olvassa el cikkünket.
A lisztérzékenységről
A lisztérzékenység, egy autoimmun betegség, melynek során a szervezet nem tudja a glutént (fehérje a búzában, árpában, illetve a rozsban) tartalmazó ételeket hasznosítani. Glutén fogyasztásakor, az immunrendszer megtámadja és károsítja a vékonybeleket, melyek ennek következtében begyulladnak. A lisztérzékenység tünetei csecsemő kortól egészen felnőtt korig bármikor előjöhetnek. Van akinek már csekély mennyiségű glutént tartalmazó étel elfogyasztása után is kimondottan erősen jelentkezneka tünetek , de előfordul, hogy számos vizsgálat ellenére sem derül ki, csak hosszú évek múltával, hogy lisztérzékenységben szenved a beteg. Általában egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatható a betegség, de elképzelhető, hogy vékonybél biopszia elvégzése is szükséges. Sajnálatos módon, amennyiben bebizonyosodik, hogy lisztérzékenységben szenvedünk, életünk végéig egy speciális, gluténmentes étrendet kell követnünk.
Az étrendről
Az étrend betartása nagy kitartást, és erőt kíván, és nem csupán azért, mert több ételről is le kell mondanunk, hanem azért is, mert számos termék gluténtartalma nincs megjelölve. Ezért nagyon fontos, hogy gondosan olvassuk át a megvásárolandó termékek összetételét. A következő tippek segítenek abban, hogy vásárlások során mire figyeljünk, ha gluténmentes étrendet akarunk követni:
- Minél frissebb terméket vásárolunk, annál kisebb a glutén tartalma.
- A feldolgozott ételek mindig veszélyesebbek a lisztérzékenyek számára
- Készítsük magunk ételeinket! Az összetevők vásárlását se bízzuk másra, és legfőképpen ne étkezzünk gyors éttermekben, vagy ha mégis, feltétlenül tájékoztassuk a kiszolgáló személyzetet betegségünkről.
Mit együnk, és mit ne
Szerencsére, az élelmiszerboltokban, még ha nehezen is, de számos terméket találhatunk, melyet lisztérzékenyek is fogyaszthatnak. Sőt a kifejezetten nekik előállított termékek palettája is egyre színesedik. Az alábbi felsorolás segít abban, hogy kiigazodjunk milyen gabona termékeket fogyaszthatunk, és mely termékektől óvakodjunk:
Gluténmentes gabonák és keményítőtermékek (ízelítő):
Kukorica
Len/lenmag
Mogyoró/bab/csíra liszt
Köles
Burgonyakeményítő vagy liszt
Rizs
Szója
Tápióka
Glutént tartalmazó gabonaételek:
Árpa
Korpa
Bulgur
Kuszkusz
Durumliszt
Maláta
Rozs
Búzadara
Búzakorpa, - csíra, -keményítő
Szintén óvakodjunk az alábbi termékektől is:
Sör
Mesterséges színezékek, ízfokozók
Cukrok
Étkezési keményítő
Pácolt ételek
Mustár
Természetes ízfokozók
Saláta öntetek
Szószok
Levesek
Vitaminok
Gyógyszerek
Rúzsok, szájfények